Час це гроші.
Захищати права громадян, що інвестують в будівництво житла, в уряді пропонують за допомогою введення спеціального будівельного збору. Його будуть платити всі компанії-забудовники, які не встигнуть здати в експлуатацію в намічені терміни житлові, комерційні або промислові будівлі. Ці санкції, які будуть досягати 10% вартості споруджуваного об'єкта, змусять піти з ринку недобросовісні будівельні компанії, сподіваються в Кабінеті міністрів. Забудовники ж упевнені в зворотному: можливість обкласти девелоперів новим збором буде заохочувати чиновників перешкоджати роботі будівельників. Про це пише "Комерсант-Україна".
В Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства шукають нові способи захисту інвестицій громадян, які вкладають в купівлю квартир у споруджуваних будинках. Вчора на сайті міністерства був розміщений проект закону "Про посилення захисту прав інвесторів під час інвестування (фінансування) будівництва житла", яким запропоновано зробити штрафні санкції одним з основних інструментів захисту майнових прав покупців житла. Щоб "стимулювати забудовників своєчасно завершувати будівництво", буде встановлений "будівельний збір з прогресивною податковою ставкою" - від 0% до 10% від проектної вартості будівництва.
В ст. 268 Податкового кодексу (розділ про місцеві податки і збори) планується прописати, що замовники будівництва будуть щоквартально сплачувати до місцевого бюджету цей збір у випадку, якщо будівлю буде здано в експлуатацію на 6 місяців пізніше дати, передбаченої проектно-кошторисною документацією. В цьому випадку ставка складе 1% і буде стягуватися, поки термін затримки не перевищить два роки - за кожні наступні два роки ставка буде збільшуватися на 1 процентний пункт, аж до 10%.
Певну пільгу отримають діючі довгобуди, які не будуть завершені на 1 січня 2014 року. Для них початкова ставка збору становитиме мінімальний 1% незалежно від терміну затримки будівництва, однак згодом цей збір буде рости на загальних підставах. Нульова ставка буде застосовуватися до будівель, які добудували із затримкою всього в декілька місяців. Збір не стосуватиметься будинків, що будуються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також індивідуальних (дачних) житлових будинків.
У пояснювальній записці до проекту закону наголошується, що прогресивна ставка будівельного збору змусить замовників будівництва "більш виважено планувати свою інвестиційну та організаційну стратегію, щоб вибудовувати процес будівельного виробництва з жорстким дотриманням проектних термінів". Це, за оцінками чиновників Мінрегіонбуду, призведе до того, що на ринку залишаться тільки компанії, "здатні в повному обсязі виконати зобов'язання з будівництва", що "сприяє реалізації законних прав громадян на житло". Слід зазначити, що гроші, отримані у вигляді будівельного збору, будуть надходити до місцевих бюджетів без цільового призначення.
За словами учасників ринку, такі штрафні санкції не тільки не допоможуть вирішити проблему довгобудів - відсутність коштів, а й, навпаки, будуть стимулювати місцеві органи влади перешкоджати роботі будівельним компаніям з метою отримати більше грошей. "Така ідея - це тупик. Далеко не завжди в затягуванні будівництва винен забудовник. З появою ж такого збору зростають корупційні ризики - чиновникам стане вигідний зрив термінів будівництва, чому можна сприяти, наприклад, не підвівши в обіцяний термін комунікації до споруджуваного об'єкта", - заявив глава ради директорів Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе.
З такою оцінкою погоджується генеральний директор девелоперсько-будівельної компанії ТММ Микола Толмачов: "Замість допомоги компанії, що потрапила в складну ситуацію і вже несучої збитки, пропонується просто добити її. При цьому всі розуміють, що така суворість законодавства, як завжди, буде компенсуватися необов'язковістю його виконання ". Натомість в Конфедерації будівельників України пропонують альтернативні шляхи вирішення проблеми. "Необхідно створити реєстр споруджуваних квартир, що захистить від подвійного продажу одних і тих же квартир. Крім того, ввести обов'язкове страхування споруджуваних будинків. Це - всього на 0,3-0,5% - збільшить вартість житла, проте захистить інвесторів", - упевнений пан Парцхаладзе.
Юрій ПАНЧЕНКО
Похожие статьи:
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → Без підтримки держави українці не зможуть купувати житло
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → АМКУ взявся вирішити проблеми новобудов
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → Найбільші харківські забудовники відзначають зростання обсягів продажів на 25%
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → Ляшко заявив, що у нього вкрали квартиру
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → Сертифікацію проектувальників-будівельників запропонували проводити в Криму
Просим не писать отзывов провокационного характера (т.е. таких, которые направлены против лиц, государств, организаций и т.д., с целью подтолкнуть их на неадекватные поступки).
Просим воздержаться от формулировок или выражений, унижающих достоинство человека, организации и государства. Здесь принято, что любую позицию можно аргументировать коротко и цивилизованно, не прибегая к грубым выражениям, или таких, которые перечислены выше.