Багато українців, які планують придбати закордонну нерухомість, не замислюються про те, що для цього необхідно отримати ліцензію Національного банку України (НБУ).
Без цього документа покупця чекає покарання. Постанова № 49 Міністерства юстиції України від 2 серпня 2000 року «Про валютний контроль» за відсутності ліцензії передбачає за операції з валютою штраф, розмір якого дорівнює сумі перерахованих грошей.
Терни Нацбанку
Перевести гроші за кордон громадянинові України нелегко. Процес жорстко регулює НБУ за допомогою постанови № 496 «Про затвердження Правил здійснення за межі України і на Україні переказів фізичних осіб за поточними валютними неторговельними операціями та їх виплат на Україні» від 29 грудня 2007 року.
Щоб перевести гроші за кордон, потрібно надати в НБУ такі документи:
паспорт;
платіжне доручення, заява на переказ готівки або документ відповідної платіжної системи на відправлення переказу;
підтверджуючі документи (підтвердження родинних зв'язків відправника та одержувача, наприклад, свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження, або рахунок-фактура на оплату обмеженого переліку операцій).
За кордон можна перераховувати не більше 15 000 гривень у валютному еквіваленті за один день, якщо немає підтверджуючих документів або якщо не відкрито рахунок. Якщо громадянин України виїжджає за кордон на ПМП, обмежень на суму переказу немає.
Щоб перерахувати велику суму для покупки нерухомості без виїзду на ПМЖ, українці зобов'язані отримати індивідуальну ліцензію в центральному офісі НБУ. Вона потрібна для того, щоб довести, що переказуються гроші - «чисті». Вартість ліцензії - 2040 гривень.
Щоб отримати ліцензію, потрібно такі документи:
паспорт;
заяву про переведення грошей;
документ про походження грошей - довідка з банку, що свідчить про надходження суми на рахунок за договором про купівлю-продаж житла.
Документи іноземною мовою повинні супроводжуватися перекладом на українську. Крім того, необхідно відкрити рахунок у валюті в українському банку. Ця процедура коштує 50-100 гривень.
Термін оформлення ліцензії - 25 днів. Діє цей документ протягом приблизно трьох місяців. Якщо покупець раптово вирішить збільшити суму, необхідну для придбання нерухомості, йому доведеться отримувати нову ліцензію.
Після отримання ліцензії можна переказувати гроші. Цей процес займає до трьох днів. Комісія за переказ складає 0,2-0,5%.
І це ще не все
Якщо для покупки нерухомості потрібно отримати кредит в закордонному банку, доведеться оформити в НБУ ліцензію на отримання іпотеки. Для цього буде потрібно договір, укладений з іноземним банком. Ця ліцензія видається протягом тижня в територіальному управлінні НБУ за місцем прописки. Звіти про сплачені відсотки та залишок заборгованості потрібно подавати щомісяця до банку, що обслуговує покупця в Україні.
Крім того, якщо планується оформити депозит в закордонному банку, потрібно отримати третю ліцензію. Для цього необхідно надати довідку з українського банку, в якому відкрито рахунок, і вказати реквізити іноземного банку. На зарубіжний рахунок можна перевести суму, в еквіваленті яка не перевищує 600 тис. гривень. Ця ліцензія теж видається в територіальному управлінні НБУ за місцем прописки. Вона діє рік, потім її доведеться продовжувати. Кожні півроку треба відправляти в НБУ виписки з рахунків.
Однак у НБУ немає інструментів, що дозволяють контролювати закордонні рахунки українських громадян, тому покарати за нелегальне використання депозитів ніхто не зможе. До того ж, не всі іноземні банки вимагають документи про походження грошей.
В ході перевірки документів на отримання ліцензій здобувача можуть викликати на співбесіду до Служби безпеки України (СБУ) та інші правоохоронні органи. І тоді йому доведеться відповідати на питання про джерело своїх доходів. Вимоги до розміру зарплати можуть бути різними в залежності від виду ліцензії. Наприклад, щоб отримати дозвіл на оформлення депозиту в закордонному банку, потрібно мати офіційний дохід не менше 3000 гривень. При цьому заробіток інших членів сім'ї не враховується.
Чи можна простіше?
Згідно з постановою НБУ № 283 від 12 липня 2000 року, громадянин України має право вивезти за кордон не більше 10 тис. доларів готівкою без підтверджуючих документів. Проте можна і більше, якщо задекларувати цю суму на митниці і пред'явити документи, що підтверджують зняття коштів з банківських рахунків.
Можна піти іншим шляхом і скористатися банківською картою, наприклад, Visa або Mastercard, з будь-якою сумою на рахунку. Але перевести в готівку її в банкоматах закордонних банків буде дорого, оскільки комісія за обслуговування становить мінімум 1,5%, і довго: зазвичай в день можна знімати не більше 2 тис. доларів.
Похожие статьи:
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → Один ріелтор чи багато?
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → Виселити з квартири за борги можна тільки за рішенням суду
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → Як формується ціна нерухомості
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → Як визначити, чи надійна будівельна компанія?
Статьи о недвижимости → Дозвіл на продаж квартири, зразок
Просим не писать отзывов провокационного характера (т.е. таких, которые направлены против лиц, государств, организаций и т.д., с целью подтолкнуть их на неадекватные поступки).
Просим воздержаться от формулировок или выражений, унижающих достоинство человека, организации и государства. Здесь принято, что любую позицию можно аргументировать коротко и цивилизованно, не прибегая к грубым выражениям, или таких, которые перечислены выше.