Вчора на підпис президенту був відправлений багатостраждальний закон про ОСББ, поданий в Раду майже рік тому - у травні 2011 р. Але тепер перед Мінрегіонбудом, «продавившим» ухвалення закону, стоїть нове завдання: розробити нормативні акти, які б дозволили ОСББ не просто формально існувати, а залучати гроші, повідомляють «Економічні Вісті».
У пояснювальній записці до закону № 8474 «Про об'єднання власників багатоквартирних будинків» сказано, що даний документ розроблений для підвищення ефективності управління житловими будинками. Але законодавці (в особі кабмінівського Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства) не турбувалися головним - як мешканцям залучати гроші для цього ефективного управління (будь витрати з бюджету для розвитку ОСББ не заплановані). У результаті вчора цим довелося потурбуватися Мінрегіонбуду, який оголосив про початок розробки нормативних актів, які б дозволили ОСББ залучати кошти.
«На сьогоднішній день в Україні приватизовані понад 95% квартир у багатоповерхівках. Але популяризація (ОСББ) державою не дає відчутних результатів. Ставши власниками квартир, мешканці не можуть нічого зробити з житлом, оскільки заміна комунікацій, утеплення та реконструкція будівель вимагає величезних капіталовкладень. Для цього потрібні пільгові кредити, потрібна підтримка банків і держави, яких на даний момент немає і не може бути без наявності необхідної нормативно-правової бази, яка б визначила систему фінансування житла», - говорять в міністерстві.
Тому зараз, за словами першого заступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Олександра Аліпова, проводиться тендер між юридичними компаніями, у яких є досвід законотворчої діяльності, на розробку нормативних актів.
«Після того, як будуть розроблені документи та законодавчі акти ОСББ, у мешканців з'явиться можливість отримати фінансування», - запевняє заступник керівника Координаційного центру з впровадження економічних реформ при президенті України Яна Бугримова.
У Міжнародній фінансовій корпорації, яка активно бере участь в процесі розробки документів для ОСББ, на перспективи залучення фінансування мешканцями дивляться стримано оптимістично. За словами керівника проекту Міжнародної фінансової корпорації «Енергоефективність у житловому секторі України» Гжегожа Гайди, корпорація буде всіляко сприяти ОСББ в залученні «дешевих» банківських кредитів. Перший крок в цьому напрямку вже зроблено - корпорація консультує Кредобанк в питаннях розробки фінансових продуктів для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Разом з тим МФК поки не надає українській фінустанові позикові кошти, втім, не виключаючи такої можливості в перспективі.
За словами пана Гайди, потенційно ринок ОСББ може бути дуже привабливим для банків. Підставою для таких оптимістичних прогнозів є досвід країн Східної Європи, де об'єднання співвласників будинків зарекомендували себе як дуже дисциплінованих позичальників, навіть в період фінансово-економічної кризи. І цим ОСББ вигідно відрізняються від позичальників-фізосіб. Таким чином, для банків подібна співпраця приваблива з точки зору можливості отримання довгострокового і стабільного доходу.
Оптимізм банкірів підтверджують розрахунки Мінрегіонбуду. «За попередніми розрахунками, якщо члени ОСББ візьмуть кредит на утеплення будинку і заміну комунікацій, одна родина буде платити банку відсотки в розмірі 400 грн. на місяць. Але при цьому споживання енергії істотно знизиться і платити за неї потрібно буде менше», - підрахував Олександр Аліпов.
Яніна Довгань, Руслан Кисляк
Похожие статьи:
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → ОСББ звільнять від податків
Статьи о недвижимости → Як ОСББ обманюють мешканців
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → Рада отклонила закон об ОСМД
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → ОСББ можуть виділити 40 млн.грн. кредиту, під 3% річних
Новини ринку нерухомості (Новости рынка недвижимости) → У Черкасах будинкам з ОСББ дадуть гроші
Просим не писать отзывов провокационного характера (т.е. таких, которые направлены против лиц, государств, организаций и т.д., с целью подтолкнуть их на неадекватные поступки).
Просим воздержаться от формулировок или выражений, унижающих достоинство человека, организации и государства. Здесь принято, что любую позицию можно аргументировать коротко и цивилизованно, не прибегая к грубым выражениям, или таких, которые перечислены выше.